Eğitimler

GMAT

Açılımı Graduate Management Admission Test olan GMAT, İngilizce’yi kullanabilme becerinizi, sözel, sayısal ve analitik problem çözme yeteneğinizi ölçen bir sınavdır.

Türkiye’de ve yurtdışında çoğunlukla işletme yüksek lisans (MBA) programına sahip 5.000’nin üstünde okulun geçerli kıldığı ve bu alanda yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilerin giriş sağladığı bir sınavdır. GMAT Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanan bir sınavdır.

Sınav bilgisayar üzerinden yapılmaktadır ve ekranda kalan sürenizi ve soru sayısını gösteren bilgiler bulunmaktadır. Sınavda geçtiğiniz sorulara geri dönemezsiniz.

  • 1- Sözel Bölüm (Verbal)

Bu bölümde okuduğunu anlama, eleştirel mantık yürütme ve cümle düzeltme ile ilgili sorular bulunmaktadır. Son kısımda ise okuma ve okuduğunu anlama becerilerinizi ölçülmektedir ve katılımcıların 75 dakika süresi bulunmaktadır. Bu bölümde cevaplanması gereken soru sayısı 41’dir.

  • 2- Sayısal Bölüm (Quantitative) :

Sayısal Bölüm Veri Yeterliliği (Data Sufficiency) ve Problem Çözme (Problem Solving) olarak 2 alt bölümden oluşur ve 75 dakika süre bulunmaktadır. Bu bölümde katılımcıların cevaplaması gereken soru sayısı 37’dir.

  • 3- Analitik Bölüm (Analytical Writing Assessment) :

Bu alanda sizden bir tartışmayı analiz etmeniz istenecektir bunun amacı; farklı ve eleştirel düşünebilme, fikirlerinizi ifade etme yeteneğinizi ölçmektir ve katılımcıların yaklaşık 30 dakika süresi bulunmaktadır.

Bu sınavda strateji diğer sınavlara oranla çok daha etkindir. Sınavdaki performansınızdan memnun kalmamanız durumunda ve bu sınavdan alacağınız puanın kayıtlara geçmesini istemiyorsanız sınavı iptal ettirebilirsiniz. Bu iptal işlemini henüz sınav sırasında ya da sınavdan hemen sonra kendiniz yapabilirsiniz. Bunun yanında, sınav esnasında mola verdiğinizde belli bir sürenin aşılması durumunda sınavınız yapılan bir uyarıdan sonra kendiliğinden iptal olacaktır. GMAT sınavının geçerlilik süresi 5 yıldır.