Eğitimler

Proficiency

Proficiency Sınavı, üniversitelerin yabancı dillerde eğitim veren bölümlerine girmek isteyen kişilerin yabancı dil seviyelerini tespit etmek amacıyla yaptıkları Yeterlilik sınavıdır. 

Proficiency öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini ölçerek, geçer puan alan öğrencilerin hazırlık sınıfı okumadan üniversite eğitimlerine başlamalarını sağlamak için gerçekleştirilen sınavdır. Proficiency sınavı her üniversitenin kendi bünyesinde oluşturduğu sınavdır ve her üniversite farklı sınav stratejileri uygulamaktadır.
Hazırlık atlama sınavı üniversiteden üniversiteye göre farklılık göstermekle birlikte temelde yazma, kelime, okuma, dil bilgisi ve dinleme bölümlerinden oluşur. Sınavın içeriği, soru sayısı ve sınav süresini her üniversite kendi belirlemektedir. Geçer notu sınavı yapan üniversiteler tarafından belirlenmektedir.
Hazırlık atlama sınavı sonucunda başarı elde eden öğrenciler hazırlık sınıfını atlayarak doğrudan lisans eğitimlerine başlamaktadırlar. Bu sınavda başarılı olamayan öğrenciler ise hem lisans eğitimlerine hem iş hayatına 1 yıl geç başlayarak kariyer planlamasını geciktirmektedirler.
Proficiency sınavı hazırlık programlarında eğitim materyali olarak her üniversite için farklı kitap kullanılabileceği gibi farklı üniversiteler için aynı kitap kullanılabilmektedir.