Blog Yazarak İngilizce Writing Geliştirme

Blog Yazarak İngilizce Writing Geliştirme

BLOGLAR SAYESİNDE İNGİLİZCE WRİTİNG NASIL GELİŞTİRİLİR?

“Practice makes perfect” (Pratik mükemmelleştirir) cümlesini daha önce hiç duydun mu?  Kesinlikle doğru! Bir şeyi ne kadar çok pratik yaparsan o kadar iyi olursun. İster spor yap ister İngilizce writing ile uğraş, pratik yapmak seni geliştirecek.

Tek başına pratik kendisi bile her zaman eğlenceli ve ilginç olmayabilir. Bu yüzden blog yazmak, pratik yapmanın mükemmel bir yoludur. Keyifli ve eğlenceli bir şekilde yazmanı sağlar.

Bloglar sayesinde İngilizce writing nasıl geliştirilir: şunları yapabilirsin…

 • Kelime hazineni geliştirecek ve dil bilgisi kurallarını doğru kullanmanı sağlayacak alıştırmalar yapabilirsin.
 • Çeşitli konularda yazarak yeni kelimeler ve dil bilgisi kuralları öğren.
 • Diğer insanlardan yazdıkların ile ilgili geri bildirimler iste.
 • Yeni yapılar kullanmak için kendini zorla.
 • İngilizcede eksik olduğun ve üzerinde durman gereken noktaları keşfet.
 • İlginç bulduğun bir konu hakkında bilgi edin ve yaz.

Başlamak istiyor musun? Nasıl bir blog oluşturabilirsin, birlikte bakalım.

NEREDEN BLOG OLUŞTURABİLİRSİN?

Herhangi bir Özel bilgi veya beceri gerektirmeyen pek çok blog platformu var. Yalnızca bir hesap oluştur, “yeni blog” düğmesine tıkla ve yazmaya başla! Oldukça basit ve herkes katılabilir.

Üç en popüler ve kolay platform:

 • Blogger — Blogger birkaç yıl öncesine kadar çok popülerdi fakat hala sadık bir grup kullanıcısıyla hala güçlenmeye devam ediyor. Bu platform Google’ın bir parçası bu yüzden Google hesabınla giriş yapabilirsin. Bu tarz bir blog için mükemmel ve kullanması kolay.
 • WordPress.com — Ücretsiz kullanılabilen en popüler ve güçlü blog sitelerinden biri.  Sadece en temel özelliklerini (yazını yaz ve yayınla) kullanabilir ya da yazılarını sosyal medyada paylaşabileceğin linkler gibi ekstra özellikleri de kullanabilirsin.
 • Tumblr — WordPress en güçlü blog platformu olsa bile Tumblr kullanımı en kolay olanıdır. Tumblr, sıklıkla resim temelli yazılar için kullanılıyor fakat nasıl kullanabileceğine sen karar verebilirsin. Genellikle Tumblr topluluğu dostane ve konuşkan bir yaklaşıma sahip, bu yüzden bir sohbete katılmak için harika bir yer.

Yeni bloğun için bir ana sayfa seçtikten sonra onu düzenlemeye başlayabilirsin.

İNGİLİZCE BLOG DÜZENLEMENİN PÜF NOKTALARI

Blog sadece yazı yazmak değil, fazlası da var. Sadece yazmaya odaklanırsan bir bloğa sahip olmanın en iyi yönlerini de kaçırmış olacaksın.

Bloğunu oluşturduktan sonra işine yarayacak püf noktaları:

 • Bir konu seç. Bloğun ne hakkında olacak? (Yemek pişirme? Filmler? Örgü? Günlük Hayatın? İngilizce Öğrenme?) Neden İngilizce öğrendiğini düşün. Yazmaktan keyif alacağın bir şey hakkında olmalı fakat İngilizce öğrenme hedeflerine de hizmet etmeli. Bloğunu teması onu nasıl tasarlayacağını ve ne isim vereceğini etkiler bu yüzden bunları biraz düşünmelisin.
 • Yazmaya başla. Diğer taraftan ilk bahsettiğimizin seni yavaşlatmasına izin verme. Bu tür bir bloğa sahip olmanın en önemli kısmı düzenli yazmaktır. Bu yüzden bloğun için bir konu düşünemiyorsan kendini bir konu ile sınırlamak zorunda değilsin. (Aslında, çok çeşitli konular hakkında yazarsan daha yararlı olacak.) Eğer bloğunu tasarlamak istemiyorsan (veya tasarıma çok fazla zaman harcamak istemiyorsan) blog platformu tarafından daha önceden yapılmış bir şablon/tema kullanabilirsin. İlk yazını bloğunu oluşturduğun ilk gün yaz.
 • Bir takvim belirle Düzenli yazmak kolay görülebilir fakat ilk başladığında zor gelebilir. Her zaman yazmak istemeyebilirsin ve daha sonraya erteleyebilirsin. Bu problemi önlemek için ilk başladığında kendine bir takvim belirle. Belki mesela her cumartesi akşam 7’de yarım saat yazmaya karar verebilirsin. Israrcı olmak koşuluyla sana için ne uygunsa onu seç.
 • Diğer insanların bloglarını oku. Bloğunu oluşturduktan sonra takip etmen gereken bir nokta. Diğer blogları okumak, daha fazla İngilizce okuma pratiği yapmanı sağlayacak. Kendi bloğun için yeni arkadaşlar (okuyucular), ilhamlar ve fikirler almanı sağlayacak.
 • Bağlantılar yap. Diğer blogları okurken yorumlar bırak ve sohbetler katıl. Arkadaşlarını ve diğer İngilizce öğrenenleri bloğuna davet et. Bizzat öğretmenler ve ana dilini konuşanlarla çevrimiçi veya onların blogları aracılığıyla bağlantılar kur. Yazdıkların hakkında okumayı seven insanlar bul, bu sayede bloğunun takipçileri olabilir. Okuyucuların olduktan sonra İngilizcende herhangi bir problem varsa onlardan düzeltmelerini iste ve İngilizce öğrenen biri olarak inanılmaz geliştiğini göreceksin.
 • Diğer İnternet kaynaklarına ulaşmak için bloğu kullan. İngilizce öğrenebileceğin tek yer blog değildir. Ama başlangıç yapmak için harika bir yerdir! Internet’teki, sosyal medyadaki veya çevrimiçi forumlardaki İngilizce öğrenme topluluklarına katılmak için bloğundan faydalan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizce öğrenmek için hemen formu doldur!

İletişim Formu