Genç Yaş Grubu İçin İngilizce Eğitimi

Genç Yaş Grubu İçin İngilizce Eğitimi

12-15 yaş aralığı çocukluğun yavaş yavaş bittiği ve ergenliği başladığı dönemdir. Bu dönem çocuklar için fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal değişikliklerle doludur. Diğer yandan da giderek otonomilerini kazandıklarını, kendilerini ve isteklerini keşfettikleri ve kendi kararlarını almaya başladıkları bir dönemdir.

11 yaşından itibaren çocuklar somut işlemler aşamasını tamamlayarak soyut işlemlere odaklanmaya başlarlar. Dil öğrenme bakımından bu yorumlama kabiliyeti ve mecazi, metaforik anlamlar üzerine kafa yorabilmek demektir. Kelime dağarcığı okuma oranıyla orantılı olarak artmaya devam eder, çok anlamlı kelimelerin farklı kullanımlarını kolayca ayırt etmeye başlarlar. Kendilerini ifade etme kabiliyetleri de bu doğrultuda gelişir, karmaşık konularda fikirlerini yazarak ifade edebilirler. 

12-15 yaş grubundaki çocuğunuzun İngilizce eğitimini desteklemek için neler yapılabilir? Bu yazıda erken ergenlik dönemindeki çocukların seviyesine uygun dil öğrenmelerini kolaylaştıracak önerilerde bulunacağız. 

Okumaya teşvik edin

Ortaokul çağına gelmiş bir çocuğa istemediği bir şeyi yaptırmanız pek mümkün olmayacaktır. Ancak İngilizce kelime dağarcığını ve gramer yapısı bilgisini geliştirmesi için onu okumaya zaman ayırması için motive edebilirsiniz. “Yok, benimki hayatta eline kitap almaz,” diyorsanız merak etmeyin, başka alternatifler de var.

Dijital çağ bir “içerik patlaması”yla birlikte geldi, bu da demek oluyor ki aklınıza bile gelmeyecek konularda her gün binlerce yazılı (ve farklı formatlarda) içerik üretiliyor. Okuma pratiği artık kitaplarla sınırlı olmak zorunda değil. İlgi alanlarına göre çocuğunuzu bloglar, e-dergiler, e-bültenler, hatta belki yazılı içerik paylaşımları yapan sosyal medya hesaplarını takip etmeye yönlendirin.

Birlikte belgesel izleyin

Ailece kaliteli vakit geçirmenin en garanti yollarından biri belgesel izlemek. Doğaya ve dünyanın işleyişine duyulan merak büyük küçük herkesin paylaştığı ortak bir duygu. 12-15 yaş aralığındaki çocuklarla Türkçe veya İngilizce altyazılı, orijinal dilinde seslendirilmiş belgeselleri rahatlıkla izleyebilirsiniz, bu da size epey bir seçenek tanır.

YouTube ve TikTok’tan yararlanın

Kabul, ideal eğitici içerik platformları değiller, ama özellikle ortaokul ve lise çağı çocukları için video temelli medya platformları birer cennet. Bu kadar ilgilerini çeken bir şey bulmuşken bunu neden fırsata çevirmeyesiniz? Birlikte hem onun hoşuna gidecek, hem de sade, net ve temiz bir İngilizce konuşulan Youtube kanallarını ve TikTok hesaplarını keşfedin. İki platformda da otomatik transkripsiyon özelliği oldukça gelişti, bu yüzden en basit komik videodan en karmaşığına kadar her tür içeriğe alt yazılı olarak erişebilmek oldukça kolay.

Yazma alışkanlığı kazandırın

12-15 yaş aralığı, çocukların kendi ifade etme yeteneklerinin geliştiği kritik bir dönemdir. Yazı yazma kabiliyeti iki şekilde geliştirilir: 1) Okuyarak 2) Pratik yaparak. Bu nedenle düzenli yazma alışkanlığı kazanmaları, ileriki yaşları için çok faydalı olacaktır. 

İngilizce seviyelerine bağlı olarak kısa hikayeler yazma, günlük tutma, izledikleri bir filme veya inceledikleri bir resme dair fikirlerini yazma gibi farklı seçenekleri düşünebilirsiniz. Yaratıcı yazmayı teşvik etmek için ona bir cümle söyleyip, bunu devam ettirmesini isteyebilirsiniz.

Özel ders desteği alın

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun İngilizce eğitimi için bizzat yapabilecekleriniz sınırlı. Öğrenimini yakından takip etmeye vaktiniz olmayabilir, kendinizi yeterince yetkin hissetmeyebilirsiniz. İşte tam da bunun için özel ders desteği opsiyonu var. Özel ders kavramını duyunca gözünüz korkmasın, bütçenizi yormadan ve çocuğunuzu sıkmadan bunu yapmanız mümkün.

British Centre özel ders imkanları ile fiziki ve online İngilizce derslere uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizce öğrenmek için hemen formu doldur!

İletişim Formu