IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

IELTS sınavı hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz, keyifli okumalar…

IELTS sınavı nedir ve nasıl hazırlanılmalıdır?

IELTS İngiltere, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri yükseköğretim kurumları ve Türkiye´de bazı üniversitelerin hazırlık sınıfından muaf olmak için gerekli olan İngilizce bilgisi yeterlilik sınavıdır.

135 ülkede uygulanan sınav ülkemizde de başta İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa olmak üzere birçok şehirde uygulanmaktadır. Dünya genelinde 8000’den fazla üniversite, resmi kurum ve işveren tarafından uluslararası İngilizce yeterlilik sınavı olarak kabul görmektedir.

İngilizce yeterlilik göstergesi olarak en çok kabul gören testlerden biridir. Dünyada 140 ülkede 11.000’i aşkın kuruluş tarafından kabul edilmektedir. IELTS, İngilizcenin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır.

Kayıt esnasında nelere ihtiyacınız olacak?

Geçerli bir kimlik, yani sadece geçerli Pasaport ya da T.C. Kimlik Kartı kabul edilmektedir. Sisteme bilgilerini girdiğiniz kimliğinizin, test gününde yanınızda getireceğiniz kimliğinizle aynı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Kayıt olunandan farklı bir kimlikle teste gelen adayların test salonuna girişine izin verilmemektedir.

Sınav hangi bölümlerden oluşuyor?

IELTS sınavı dört bölümden oluşmaktadır:

  1. Dinleme
  2. Okuma
  3. Yazma
  4. Konuşma

 

Akademik ve Genel IELTS sınavları vardır, ancak yükseköğrenim için geçerli olan Akademik IELTS sınavıdır. Kağıt üzerinde (Paper based) yapılan IELTS sınavı, dört dil becerisini ölçen bir sınavdır. Bunlar; dinleme, okuma, yazma ve konuşma’dır. Sınava hazırlık süreci, her bir becerinin eş zamanlı olarak hedef puanınıza göre geliştirilmesi için yapılan çalışmaları içermelidir.

Test Akademik ve Genel İngilizce olarak iki farklı şekilde uygulanır. General Training, göçmenlik başvurularında kullanılmakta Akademik ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir.

Dinleme ve konuşma modülleri her iki sınav şekli için aynı uygulanırken okuma ve yazma modülleri farklı formatlarda uygulanır. Adaylar 1`den 9`a kadar olan bir puanlama sistemiyle değerlendirilirler.

IELTS programına katılırsan alacağın bazı faydalar:

 1. Yurt dışında kariyer yapma fırsatın artar,
 2. Uzman eğitmenlerimiz eşliğinde istikrarlı bir şekilde sınava hazırlanırsın,
 3. Akademik ve genel İngilizcen gelişir,
 4. Kariyerine bir yıl erken başlarsın,
 5. IELTS sınavına hazırlıklı ve öz güvenli girersin.

 

Sınav ücretlendirmeleri, sınava hazırlık programının güncel fiyatlarını öğrenmek için British Centre ile iletişime geçebilirsiniz yada Türkiye temsilcisi kanalıyla öğrenebilirsiniz.

Ayrıca sınava hazırlanma sürecinin başında kendinizi görebilmeniz adına seviye tespit sınavına buradan girerek ölçüm yapabilirsiniz.

İyi çalışmalar, başarılar!..

 

ielts sınavı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizce öğrenmek için hemen formu doldur!

İletişim Formu