İngiltere Hakkında Sevdiğimiz 30 Şey

İngiltere Hakkında Sevdiğimiz (Sizin de seveceğiniz) 50 Şey

İnanılmaz çeşitli ve güzelliğiyle büyüleyici olan İngiltere‘nin neredeyse oraya giden herkesi veya orada yaşayacak kadar şanslı olanları kendine bağlayan özgün bir çekiciliği var.

Bariz olanlardan bilinmeyenlere kadar, İngiltere hakkında sevdiğimiz şeyleri sıraladık:

Deniz Kenarı

Altın sarısı kumlardan, çakıl taşlı sahillere ve sarp kayalıklarına kadar İngiltere’nin deniz manzarası kesinlikle nefes kesici.

Kraliyet Ailesi

Düğünler, kaleler, harika çocuklar ve kraliyet tacı… Gerçek hayat muhtemelen Netflix’te gösterilenden çok daha iyi ancak Windsor’a dair ne öğrenebilsek bizim için kardır.

Spor

Tenis, ragbi, futbol, kriket… İngilizler spora delicesine tutkunlar ve kendi takımlarını her zaman savunurlar. Zayıf durumda olanların yanında durmaya da her zaman hazırdırlar.

Scone (yağlı bir tür çörek) yanında sütlü çay ve reçel

Daha fazla bir şey söylememize gerek var mı?

Balık ve patates kızartması

İngiltere hakkında sevdiğimiz şeyler listesinde olmazsa olmaz. Bir İngiliz klasiğidir ve deniz kenarında yemesi daha zevklidir (gizli önerimiz: İskoçya’daki Anstruther kasabası).

Televizyon dizileri

Eğer The Crown, Downtown Abbey, Black Mirror, Luther, Dr Who ya da Sherlock seviyorsanız, İngiliz televizyon sektörüne bir teşekkür borçlusunuz demektir.

BBC

BBC, İngiltere‘nin yayıncılık dünyasına bir hediyesi. Uluslararası erişimi, 7/24 dünya olaylarını kapsaması ve dünya standartlarında eğlence programları üretiyor olması ile BBC, dünyadaki en eski ulusal yayın organizasyonudur.

Aksan

Herkes İngiliz aksanına sahip olmak istiyor, değil mi? İlgi çekici, sofistike ve çok farklı biçimleri var.

Resmi tatiller (Bank holiday)

Yıllık izninizden gitmeyen, herkes için geçerli sekiz ekstra tatil günü… (Eğer İngiltere‘de yaşıyor ve okuyorsanız kendinizi şanslı saymalısınız!)

Müzik

The Beatles, The Rolling Stones, Queen, Amy Winehouse, Coldplay, Sam Smith, Oasis, Ed Sheeran, Adele, Muse, Mark Ronson, Calvin Harris, Ellie Goulding, Dua Lipa ve The Spice Girls… Üstelik bunlar sadece başlangıç için sıraladıklarımız…

Çeşitlilik

İngiltere, çeşitli ırk ve ulustan insanların kaynştığı bir yer ve bu özelliği çok sevilir. Tarih, kültür ve zengin bir mutfak kaynağıdır, bunu da en açık şekilde Londra ve Manchester‘da gözlemleyebilirsiniz.

Gariplik

İngiltere garip, alışılmadık bir ülke ve bundan da gurur duyuyorlar.

West End

Eğer Londra‘da West End’e giderseniz ve Sefiller (Les Miserables), Wicked, Mamma Mia veya Aslan Kral (Lion King) gibi dünyaca tanınan ödüllü prodüksiyonları izleyebilirsiniz. Sonrasında yakınınızda bir tiyatroya gidip harika bir yerel drama izleyebilirsiniz.

Erişilebilir kültür

Sanat, bilim ve kültür İngiltere‘nin her yerinde mevcut. Üstelik, The British Museum gibi dünya standartlarında yerlere giriş ücretsiz. Harika değil mi?

Kırsal bölgeler

Yeşil alanlar, çakıl taşlı kasabalar ve tarihi evler… İngiltere‘nin kırsal bölgelerinin etkisi inkar edilemez.

Tarih

İngiltere’de en uzak ve küçük yerlerde bile pub, kilise, kale ya da 1600’lere dayanan küçük evler bulabilirsiniz.

Çikolata

Cadbury Dairy Milk, Curly Wurlies, Chocolate Freddos ve M&S Çikolatalı Brownie İngilizlerin eseri. Gördüğünüz gibi İngiltere hakkında sevdiğimiz şeyler listesi oldukça tatlı!

Harika icatlar

Eğer İngiltere olmasaydı dünya şu anki haliyle olmazdı. Antibiyotik, çimento, jet uçaklar, televizyon, konserve kutusu ve WWW diye bildiğimiz internet bunlardan sadece birkaçı. Çikolatalı gofreti de unutmayalım.

(Yıllık) kar yağışı karmaşası

Kar yağışı İngiltere’de kaos yaratır: okullar kapanır, toplu taşıma durur ve herkes kayak yapmak için en yakın yere gider.

Mizah

İngilizlerin mizahı meşhurdur ve orijinal komedi programları (Fawlty Towers, The Office, Little Britain) ve komedyenler (Eddie Izzard, Ricky Gervais, Jimmy Carr, Russell Brand, Michael McIntyre) bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Sıra

İngilizler kuralcılığı sever ve sıraya önem verirler. Çok da kibardırlar.

Londra

Londra‘nın İngiltere hakkında sevdiğimiz şeylerden biri olması kaçınılmaz. Bu şehir, sunduğu heyecan ve çeşitlilik ile ön plana çıkıyor. Eğer kendinizi bunalmış hissederseniz uzaklaşmak da çok kolay. Trene atlayın ve şehirden çıkın. Bu kadar basit.İngiltere hakkında sevdiğimiz

Yol gezileri

Konu yol gezilerine gelmişken, Londra’dan küçük şehirlere kadar gezecek birçok yer var. Örneğin, Brighton, Bournemouth, Bristol, Manchester, Eastbourne, Oxford ve Cambridge.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngilizce öğrenmek için hemen formu doldur!

İletişim Formu